Blog

Magnes ferrytowy a neodymowy – Porównanie

Magnes ferrytowy a neodymowy

Magnesy to przedmioty wytwarzające stałe pole magnetyczne. Mają bardzo wiele zastosowań (nie tylko w przemyśle). Różnią się nie tylko wyglądem, ale także siłą przyciągania i wytrzymałością. Dla osób, które na co dzień nie są związane z branżą metalurgiczną czy elektroniczną, różnica między dostępnymi na rynku magnesami nie jest jednak wcale tak oczywista. Magnes ferrytowy a neodymowy – czym się różni magnes neodymowy od zwykłego? Który z nich jest silniejszy, a który jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne? Sprawdź, jakie mają właściwości i który wybrać.

Różnice pomiędzy magnesem neodymowym a ferrytowym

Magnesy ferrytowe

Do produkcji magnesów ferrytowych wykorzystuje się ferryt, czyli roztwór stały węgla. Prawdopodobnie każdy choć raz zetknął się z tego typu magnesem. To produkty o charakterystycznym czarnym kolorze powszechnie wykorzystywane w domach, szkołach, biurach, urzędach, laboratoriach i specjalistycznych zakładach przemysłowych. Są odporne na wilgoć, korozję, pękanie i wysoką temperaturę (nawet do 250°C). W związku z tym mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Występują w wielu kształtach m.in. walca, płytki lub pierścienia. Mają mniejszą siłę przyciągania niż magnesy neodymowe. Nie ma potrzeby powlekania ich dodatkową warstwą ochronną.

Magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe powstają z połączenia żelaza, boru i neodymu. Ich największą zaletą jest bardzo duża siła przyciągania. Są w stanie unieść przedmioty, które wielokrotnie przewyższają ich własną wagę, a jednocześnie są bardzo lekkie i mają niewielkie rozmiary. Magnesy neodymowe, podobnie jak ferrytowe, mają wiele zastosowań w domu i przemyśle. Coraz większą popularnością cieszą się wśród amatorów wycieczek survivalowych i łowienia „skarbów”. Magnesy do poszukiwań m.in. w zbiornikach wodnych są wyposażone w uchwyty, które umożliwiają zaczepienie specjalnej liny ułatwiającej zarzucanie i wyciąganie magnesu.

Magnesy neodymowe są jednak mniej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego pokrywa się je warstwą niklu, która zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wilgoci. Jednocześnie dodatkowa powłoka nadaje im dekoracyjnego wyglądu. Korzystając z magnesów neodymowych do łowienia, należy jednak pamiętać, że żadna powłoka nie zapewnia 100% ochrony przed korozją. Magnesy wykonane z neodymu nie są też odporne na działanie wysokiej temperatury. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe przechowywanie.

Magnes ferrytowy czy neodymowy? Podsumowanie

Jaki magnes wybrać: ferrytowy czy neodymowy? Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Tradycyjne magnesy ferrytowe są trwalsze i bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury, ale mają mniejszą siłę przyciągania. Z kolei magnesy neodymowe są dużo mocniejsze, ale mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. 

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest więc sposób ich wykorzystania. Szukasz profesjonalnego sprzętu o odpowiednio dużym udźwigu do poszukiwania starych monet lub innych artefaktów o wartości historycznej czy kolekcjonerskiej? Oczekujesz, że magnes będzie pełnił nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną w domu, szkole lub warsztacie? Wybierz magnes neodymowy, który wyróżnia się nie tylko ogromną siłą udźwigu, ale także eleganckim wyglądem. W sklepie Sensei znajdziesz produkty przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i prowadzenia poszukiwań w terenie.

W sklepie internetowym Sensei znajdziesz szeroki wybór magnesów neodymowych o różnym udźwigu: od 80 do 300 kilogramów. Magnes możesz kupić solo lub w zestawie z liną, rękawiczkami, kauszą (metalową kształtką chroniącą linę przed przetarciami), karabińczykiem i rurką termokurczliwą. Zanim magnesy trafią do sprzedaży, przechodzą serię badań w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu masz pewność, że zakupiony produkt spełni Twoje oczekiwania. Magnes neodymowy to oryginalny pomysł na prezent dla kolekcjonera historycznych artefaktów czy amatora wypraw o survivalowym charakterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *