Do poszukiwania skarbów i rodzinnych zabaw na świeżym powietrzu. Do usuwania metalowych opiłków i zbierania rozsypanych na dywanie szpilek. Do produkcji silników, przetworników elektroakustycznych, a nawet zabawek. Magnesy neodymowe mają wiele zastosowań. Choć o ich przydatności nie trzeba przekonywać osób na co dzień pracujących w branży samochodowej, elektronicznej czy metalurgicznej, to coraz więcej osób jest zainteresowanych wykorzystaniem ich w celach hobbystycznych. Jak wyglądają magnesy neodymowe i jakie mają właściwości? Podpowiadamy!
Co to jest magnes neodymowy?
Magnesy neodymowe zawierają głównie trzy pierwiastki: neodym, bor i żelazo. Powstają w wyniku prasowania proszków w polu magnetycznym. Następnie są wyżarzane, czyli ogrzewane do określonej temperatury, i studzone. Wówczas nadaje się im pożądany kształt. Ze względu na dużą aktywność chemiczną neodymu magnesy powleka się warstwą ochronną (głównie niklową lub cynkową). Pierwsze magnesy neodymowe wytwarzające stałe pole magnetyczne powstały już w latach 80. XX wieku. W porównaniu z tradycyjnymi magnesami ferrytowymi mają dużo większą siłę przyciągania. Dostępne na rynku produkty różnią się m.in. siłą udźwigu, średnicą korpusu czy rodzajem uchwytu.
Właściwości magnesów neodymowych
Magnesy neodymowe zbudowane są z rdzenia i korpusu. Rdzeń połączony jest z korpusem za pomocą gwintowanej śruby. Mogą być wyposażone także w uchwyt, który pozwala znacznie zwiększyć zakres ich zastosowania. Jeśli magnes ma służyć do poszukiwań i połowów, do uchwytu montuje się specjalną linę wykonaną np. z jedwabiu polipropylenowego (to materiał charakteryzujący się dużą odpornością na promieniowanie UV oraz różnego rodzaju substancje chemiczne i organiczne). Zarówno korpus, uchwyt, jak i spodnia część magnesu pokrywane są powłoką antykorozyjną, która zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wilgoci. Warto jednak pamiętać, że żaden magnes neodymowy nie jest w 100% odporny na wodę. Wystawiony na długotrwałe działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych może zacząć rdzewieć i korodować.
Moc magnesów neodymowych
Magnesy neodymowe są uważane za najsilniejsze na świecie. Przyciągają ferromagnetyki, czyli przedmioty, które mają w składzie takie pierwiastki jak żelazo, kobalt, nikiel czy gadolin. Magnes, który mieści się w rozpostartej dłoni, jest w stanie przyciągnąć przedmiot o wadze do 300 kilogramów! Choć magnesy neodymowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby służyły jak najdłużej, to należy pamiętać o tym, aby nie narażać ich nie tylko na działanie wilgoci, ale także wysokiej temperatury.
Czego nie robić z magnesem neodymowym?
W jakiej temperaturze magnesy neodymowe tracą swoje właściwości? Dla magnesów klasy N50 i N52 będzie to 70°C, dla magnesów klasy N42 i N45 80°C, a dla magnesów klasy N35 90°C. Aby uniknąć demagnetyzacji, magnesy należy przechowywać w temperaturze pokojowej w pomieszczeniu o standardowej wilgotności powietrza. Magnesy neodymowe mogą utracić swoje właściwości także w wyniku nieumiejętnej obróbki mechanicznej. Gotowego magnesu nie należy ciąć lub wykonywać w nim dodatkowych otworów ze względu na bardzo duże ryzyko trwałego uszkodzenia. Magnesów nie wolno także spawać i lutować. Takie działanie może spowodować wybuch pożaru. Jakakolwiek obróbka magnesów neodymowych jest możliwa tylko w ściśle określonych warunkach przez osoby z odpowiednim doświadczeniem.
Choć nie można powiedzieć, że magnesy neodymowe są wieczne, to nie bez powodu są nazywane trwałymi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii produkcji poziom utraty siły uciągu wynosi około 1% rocznie. Przechowywane w odpowiednich warunkach będą dobrze służyć przez wiele lat.
Gdzie kupić magnes neodymowy?
Magnesy neodymowe są dostępne nie tylko w sklepach ze specjalistycznym sprzętem dla osób zajmujących się obróbką metali czy produkcją urządzeń elektronicznych. Magnesy neodymowe do użytku domowego i poszukiwań terenowych dla hobbystów można zamówić online z dostawą pod wskazany adres.
W sklepie internetowym Sensei znajdziesz szeroki wybór magnesów neodymowych o różnym udźwigu: od 80 do 300 kilogramów. Magnes możesz kupić solo lub w zestawie z liną, rękawiczkami, kauszą (metalową kształtką chroniącą linę przed przetarciami), karabińczykiem i rurką termokurczliwą. Zanim magnesy trafią do sprzedaży, przechodzą serię badań w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu masz pewność, że zakupiony produkt spełni Twoje oczekiwania. Magnes neodymowy to oryginalny pomysł na prezent dla kolekcjonera historycznych artefaktów czy amatora wypraw o survivalowym charakterze.