Blog

Dlaczego warto ćwiczyć z wykorzystaniem gum oporowych?

Power bands

Regularny trening jest jednym z filarów zdrowego trybu życia. Niestety, tam gdzie wymagana jest regularność, dużym problemem może okazać się zniechęcenie cyklicznym powtarzaniem określonych schematów. Jego to prawdopodobnie jedna z największych przeszkód, z którą mierzą się zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Ratunkiem przed utratą motywacji może być maksymalne uproszczenie przygotowania do treningu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest skorzystanie z dedykowanych akcesoriów. W tej roli świetnie sprawdzą się gumy oporowe do ćwiczeń. Zastanówmy się więc wspólnie, dlaczego to właśnie je warto włączyć do arsenału niezbędnych akcesoriów do ćwiczeń.

Wszechstronne i uniwersalne gumy oporowe do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń mogą być stosowane dosłownie przez każdego i do praktycznie każdego rodzaju ćwiczeń. Nie ma tu zupełnie znaczenia stopień zaawansowania ćwiczącego ani typ treningu.

Opór stawiany przez gumy może być regulowany zarówno za pomocą odpowiedniego doboru gum jak i przez sposób posługiwania się nimi. Same gumy oporowe występują w licznych wariantach. Maksymalny opór symulujący obciążenie jest zależny od grubości gumy. Aby wybór odpowiedniej do danego ćwiczenia gumy uczynić jeszcze bardziej intuicyjnym, warianty o konkretnym, maksymalnym oporze, mają swój dedykowany kolor.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi rozmiarów, gumy do ćwiczeń mogą być z powodzeniem stosowane zarówno podczas rozgrzewki przed właściwym treningiem, jak i do samych ćwiczeń wchodzących w skład danego planu treningowego. Ponadto, można ich używać z powodzeniem do rozciągania po zasadniczym treningu.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby gumy oporowe do ćwiczeń stanowiły podstawę każdego treningu z wykorzystaniem dodatkowych ciężarów. Może to być zarówno trening całego ciała – full body workout jak i dowolny typ ćwiczeń izolowanych. Gumy są w stanie zapewnić opór odpowiadający nawet znacznym ciężarom i tym samym pozwalają na pełną stymulację wszystkich, również tych największych, grup mięśniowych.

W pierwszym z omawianych przypadków, czyli ćwiczeń obejmujących wszystkie grupy mięśni dobrze jest zaopatrzyć się w gumy o różnym stopniu maksymalnego oporu. Takie ćwiczenia jak przysiady, martwy ciąg czy odpowiednik wyciskania sztangą w pozycji leżącej, będą wymagały mocnych, a w przypadku bardziej zaawansowanych osób, najmocniejszych gum. Jednocześnie, trenując mniejsze mięśnie, dobrze jest dysponować gumami o odpowiednio niskim oporze, tak aby móc wykonywać konkretne, dedykowane ćwiczenia w pełnym zakresie ruchu tych mięśni.

6 powodów dla których warto używać power bandy

  • Uniwersalność – można trenować praktycznie wszędzie, nawet podczas przerwy od pracy przy biurku, czy podczas spaceru w parku.
  • Poręczność – lekkie, zajmują mało miejsce, łatwo je przechowywać i transportować. Zestawy gum są zapakowane w pojemny worek.
  • Opłacalność – gumy oporowe dostępne są zarówno w zestawach jak i jako pojedyncze produkty. Kupując gumy w zestawie można liczyć na atrakcyjną cenę w przeliczeniu na poszczególne gumy, natomiast korzystając z opcji zakupu pojedynczej gumy, można złożyć optymalny dla siebie zestaw lub ograniczyć się do najbardziej optymalnej dla siebie wersji.
  • Szybki progres – ćwiczenia z dodatkowym oporem znacznie lepiej stymulują mięśnie. Krótszy, bardziej intensywny trening minimalizuje pokusę rezygnacji z regularnego ćwiczenia i dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
  • Pomoc przy trudnych ćwiczeniach – gumy oporowe mają z definicji symulować trening z obciążeniem. Jednak, przy odpowiednim wykorzystaniu mogą stanowić ułatwienie dla osób, które mają problem z poprawnym wykonaniem danego ćwiczenia. Przykład – podciąganie na drążku. Gdy guma do ćwiczeń przyjmie na siebie częściowo ciężar ćwiczącego, znacznie łatwiej jest wykonać poprawne podciągnięcie. Tym sposobem, stopniowo, przy wykorzystaniu coraz słabszych gum, można ostatecznie nauczyć się prawidłowego podciągania bez stosowania wspomagaczy.
  • Łatwe skalowanie – nie tylko dobór gumy o pożądanej grubości, ale i regulacja długości gumy przez odpowiedni chwyt, pozwalają na optymalne dawkowanie obciążenia “w locie” bez przerywania treningu. Dla jeszcze większej wygody, wart nabyć zestaw gum oporowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *