Blog

Jakie drewniane paraletki wybrać do ćwiczeń?

Paraletki do ćwiczeń Tower

Paraletki gimnastyczne są odmianą poręczy, dedykowaną dla konkretnej grupy ćwiczeń. Do treningu wykorzystuje się zawsze dwie sztuki paraletek i ten w sposób, jako komplet są one dostępne dla klientów. Paraletki w klasycznej, drewnianej odmianie wykonane są z odcinków prostych drążków, osadzonych na obu końcach w podporach. Kształt podpór, ich wymiary oraz obecność antypoślizgowych podkładek mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo osób ćwiczących.

Jak wybrać odpowiednie paraletki?

Jeżeli czytacie ten artykuł, jesteście zapewne zainteresowani nabyciem paraletek. W ofercie sklepu Sensie znajduje się 6 modeli paraletek. Część jest wykonana z naturalnego drewna, a część z wysokiej jakości sklejki. O samym material porozmawiamy nieco później. W tym miejscu skupimy się na podstawowych parametrach technicznych paraletek.

Czy jednak jest w ogóle co rozważać? Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Paraletki, mimo iż nie wydają się produktem skomplikowanym, posiadają szereg istotnych cech. Cechy te znacząco wpływają na użytkowanie sprzętu. A warto pamiętać, że przy pomocy paraletek można wykonywać nie tylko podtsawowe ćwiczenia, ale i bardzo zaawansowane treningi. W takim przypadku, gdy balansujemy na granicy możliwości naszego ciała, nawet najdrobniejszy detal może mieć kolosalne znaczenie.

Przejdźmy do konkretów i omówmy wszystkie istotne parametry techniczne paraletek.

Wysokość paraletek

Znaczenie ma tu przede wszystkim wysokość na jakiej znajduje się drążek. Dystans pomiędzy drążkiem a podłożem jest ważny na przykład przy, unoszeniu kolan na paraletkach, L-SIT’cie, a w szczególności przy przejściu pomiędzy L-SIT’em i staniem na rękach.

Szerokość podstaw

Ta cecha decyduje o stabilności paraletek. Szerokie, odpowiednio wyprofilowane podstawy ograniczają ryzyko niebezpiecznego przychylenia się paraletek. Jest to szczególnie istotne podczas dynamicznego treningu oraz ćwiczeń, podczas których środek ciężkości osoby ćwiczącej znajduje się wysoko nad ziemią.

Grubość podstaw

Odpowiednio grube podstawy pozwalają na solidne i trwałe osadzenie drążka. Przekłada się to na podwyższoną trwałość i poprawę bezpieczeństwa.

Długość drążka

Ten parametr dobieramy ściśle pod nasze potrzeby. Krótkie kompaktowe paraletki sprawdzą się idealnie przy podstawowych ćwiczeniach takich jak różnego rodzaju pompki. Łatwiej też je przechowywać. Natomiast dłuższe paraletki pozwolą na wykonywanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Średnica drążka

Niezwykle istotna cecha pod względem komfortu użytkowania. Drążek o odpowiednio dużej średnicy pozwala na lepsze rozłożenie nacisku i zwiększa pewność uchwytu. Jaka średnica drążka paraletek jest optymalna? Wierzymy, że idealnym rozwiązaniem są drążki o średnicy 40 mm.

Podkładki antypoślizgowe

Gwarancja bezpieczeństwa nawet w czasie najbardziej dynamicznego treningu. Podkładki z pianki kauczukowej są wytrzymałe i cechują się wysoką przyczepnością. Tym samym nie straszne im nawet najbardziej śliskie powierzchnie takie jak płytki czy parkiet. Jednocześnie chronią one podłoże i wykluczają niebezpieczeństwo porysowania delikatnych powierzchni.

Zaskoczeni? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wszystkie wymienione cechy wymagają szczególnej uwagi. I dlatego, projektując nasze paraletki, przyjrzeliśmy się każdemu z wymienionych parametrów, a następnie przeszliśmy do testów. Opierając się na uzyskanych wynikach i korzystając z własnego doświadczenia, zmodyfikowaliśmy pierwotne plany i wybraliśmy optymalne rozwiązania dla każdego z modeli paraletek Sensei.

Materiał ma znaczenie

Paraletki są produkowane w Polsce, z miejscowych surowców. Każda sztuka jest składana ręcznie. Poszczególne elementy są wykonywane z drewna lub sklejki przy wykorzystaniu narzędzi ręcznych, elektronarzędzi oraz obrabiarek CNC. Paraletki drewniane posiadają logo, które jest wypalane za pomocą lasera.

Dlaczego drewno?

Drewno jest produktem naturalnym. Nie stosujemy żadnych farb i lakierów. Gładka, szlifowana powierzchnia drewna jest miła w dotyku i ma estetyczny wygląd. Surowe drewno pochłania wilgoć i gwarantuje pewny chwyt. Nie powoduje alergii i łatwo o nie dbać. Po latach, gdy powierzchnia złapie zabrudzenia, wystarczy użyć papieru ściernego, aby przywrócić drewnu jego pierwotny wygląd. Paraletki Sensei MINI, MEDIUM i MAXI są w całości wykonane z drewna. Na podstawy wybraliśmy klasyczny świerk, natomiast drążek jest wykonany z mocnego drewna bukowego. Dodatkowym walorem nadającym indywidualnego charakteru każdej parze paraletek są drobne skazy i niedoskonałości drewna, które celowo pozostawiamy, aby każdy produkt nosił naturalne cechy materiału, z którego został wykonany.

Dlaczego sklejka?

Drewno jest mocnym i sprężystym materiałem. Wysokiej jakości sklejka dziedziczy te cechy, jednocześnie wynosząc je na jeszcze wyższy poziom. Dlatego też zdecydowaliśmy o użyciu sklejki w modelach paraletek Sensei MINI PREMIUM, PREMIUM i TOWER. Ze sklejki wykonane są jedynie podpory, natomiast do produkcji drążków nadal używamy buku. Wytrzymałość sklejki pozwoliła na stworzenie paraletek o zgrabnym wyglądzie i podwyższonej wytrzymałości. Ma to szczególne znaczenie w modelu TOWER, w których drążek jest znajduje się na wysokości 24 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *